with 6 komentarzy
Dlaczego nie należy stosować diet odchudzających

Dlaczego mówię dietom NIE?

 

Dieta, to takie słowo, na dźwięk którego zapala mi się czerwone światło w głowie. A kiedy słyszę lub czytam, że ktoś stosuje lub planuje przejść na dietę, to aż mnie coś ściska w środku. Wiem, że ma na myśli jedną z tych szybkich, restrykcyjnych i modnych diet odchudzających. A co z nimi nie tak? Przecież przynoszą efekt!

 

Przynoszą, ale krótkotrwały. A do tego powodują sporo szkód w wielu obszarach. Diety szkodzą w sferze biologicznej (rozregulowany metabolizm), emocjonalnej (stres, poddenerwowanie, przygnębienie), psychicznej (poczucie bezsilności, spadek samooceny) społecznej (wykluczenie, czasem drwiny). A co najważniejsze, po dietach się tyje!

 

  Ciekawostka. Po angielsku dieta do DIET – zabierz literkę T i co zostaje? DIE – umrzeć 😉

 

Czy jedna dieta odchudzające może być tak szkodliwa? Pewnie nie, ale przyznaj się – czy na jednej się skończyło?

 

Wiem, o czym mówię, bo sama kiedyś próbowałam coś takiego stosować. Tyle, że nie wytrzymywałam dłużej niż kilka dni (choć czasem nawet zdążyłam zobaczyć efekt). A co potem? Standard - wygłodniały organizm rzucał się na jedzenie. A ja miałam do siebie żal i czułam bezsilność. Założę się, że to znasz.

 

Więc ja, kiedy myślę DIETA, mam na myśli to, co Hipokrates - DIAITA czyli dieta, to mądry sposób kierowania swoim życiem. To trwały sposób odżywiania, ale też coś więcej.

 

Dlaczego nie należy stosować diet

 

W pełni podpisuję się pod tymi słowami Klaudii Pingot z książki „FitMind”. Dieta, to:

 

"Jedzenie z umiarem, ale nie głodzenie się. Spożywanie zdrowych posiłków (...), odpowiednia dawka sportu i relaksu, czuwania i spania, pracy i odpoczynku."

 

Ja jeszcze dodam: samoakceptacja i zadowalające relacje z ludźmi (szeroko rozumiana asertywność).

Ani dieta, ani środki odchudzające nie są rozwiązaniem – są tak naprawdę początkiem walki o utratę kilogramów, która przynosi porażkę i ciału i umysłowi. Dalej Klaudia Pignot pisze:

 

„Organizmem rządzi biologia, a biologia, jak cała natura dąży do harmonii. Jeśli coś się zabierze, trzeba to później oddać, i to z nawiązką. Jeśli poprzez głodzenie się i diety odbieramy sobie możliwość zaspokojenia wszystkich potrzeb organizmu, to mózg w przyszłości będzie dążył do tego, by jednak te potrzeby zaspokoić wszelkimi sposobami. Efelt jo-jo jest zatem nieunikniony! Naprawdę strzeżcie się diet!”

 

Dlatego, kiedy założyłam na Facebooku Coachingową Grupę Wsparcia – ODCHUDZANIE BEZ JOJO, to stworzyłam mój przepis na sukces w odchudzaniu. Jako punkt pierwszy zapisałam:

 

TAK – dla rozsądnego i zdrowego stylu jedzenia i życia.

 

A w domyśle: NIE – dla szybkich i restrykcyjnych diet, głodzenia się i nadmiernego kontrolowania.

 

TAK – dla jedzenia tego, co smaczne i zdrowe, po czym czujesz się dobrze i co sprawia Ci przyjemność, w rozsądnych ilościach.

 

Jeść, aby żyć i mieć energię, a czasami przyjemność (choć to nie jest najważniejsze - znam mnóstwo innych sposobów na czerpnie przyjemności z życia). Nie budować całego życia wokół jedzenia i niejedzenia (no chyba że się jest restauratorem 😉 )

 

Skuteczne odchudzanie bez jojo, to zmiana stylu życia i nawyków żywieniowych, uzyskanie wewnętrznej harmonii, asertywność i dobre relacje ze światem. To przede wszystkim akceptacja i lubienie  siebie.

 

Mój przepis na odchudzanie bez jojo


 P.S. Jeśli tekst Ci się spodobał, to proszę zostaw po sobie ślad - polub, skomentuj, udostępnij.

Jeśli się nie zgadzasz - napisz. Chętnie podyskutuję.

 

Zapraszam też do mojej Coachingowej Grupy Wsparcia - ODCHUDZANIE BEZ JOJO na FB

 

oraz na stronę programu online dla kobiet 

EMOCJI SIĘ NIE JE.

 

Na Facebooku znajdziesz mnie tutaj. Zapraszam do polubienia.

Beata

Follow Beata Nowicka - Misiewicz:

Jestem akredytowanym coachem, psychologiem, socjologiem, trenerem umiejętności psychospołecznych, nauczycielem psychologii. Od lat zajmuję się pomocą psychologiczną, terapią, szkoleniami i coachingiem. W swojej pracy zetknęłam się z setkami ludzi i problemów. W ośrodku leczenia uzależnień, poradni zdrowia psychicznego, warsztatach terapii zajęciowej, szkołach. I wciąż wierzę, że w ludziach drzemie niesamowity potencjał. Że oni sami znają odpowiedzi na swoje pytania i potrafią znaleźć rozwiązania dla swoich problemów. A mnie niesamowicie cieszy towarzyszenie moim klientom w tych poszukiwaniach i osiąganiu zamierzonych celów. Prywatnie żona i mama trzech maluchów. Miłośniczka podróży, fotografii, książek, muzyki - poznawania, doświadczania, odkrywania. Kontakt Tel. 511 745 424

 • Ja też jestem przeciwko takiemu podejściu do diety, odkąd moja mama była na diecie Dukana. Jeszcze nie wprowadziłam zdrowej diety i ruchu, ale pocieszam się, że nie jem niezdrowo, tylko domowo 🙂
  Bardzo fajny artykuł, zwłaszcza że wciąż jeszcze dużo ludzi stosuje „diety-cud”.

  • Beata Nowicka-Misiewicz

   Dziękuję 😉 To prawda, nadal jest chęć, żeby schudnąć szybko. A to nie o to chodzi. Pozdrawiam

 • Zgadzam się- jako dietetyk! Dieta to styl życia, a nie chwilowa moda 🙂

  • Beata Nowicka-Misiewicz

   Już od tak dawna się o tym mówi, a ciągle jest mnóstwo osób, które chcą szybko schudnąć, bez względu na koszty (np. zdrowotne)

 • W życiu stosuję tylko dwie diety:
  1. Lekkostrawna – po zatruciu.
  2. Jedz wszystko co chcesz.
  Przydatny post – udostępniam 😉

  Pozdrawiam,
  Gabriela 🙂

  • Beata Nowicka-Misiewicz

   Dziękuję 😉

Subscribe to our newsletter

Dlaczego tyjemy na wakacjach - 7 powodów

autoresponder system powered by FreshMail
 

Nawyki, które tuczą. Nawyki, które odchudzają.

   

autoresponder system powered by FreshMail
 

Zapisz się na newsletter.

   

autoresponder system powered by FreshMail
 

Nawyki, które tuczą. Nawyki, które odchudzają.

   

autoresponder system powered by FreshMail
 

30 strategii jak jeść, żeby się nie objeść.

Na co dzień i od święta.  

autoresponder system powered by FreshMail