with 2 komentarze
Jak wytrwać w postanowieniach

Jakiś czas temu rozmawiałam z niepijącym alkoholikiem. Ta kilkugodzinna rozmowa okazała się inspirująca również w temacie stosowania diety. Nic dziwnego - uzależnienie od alkoholu oraz uzależnienie od jedzenia maja ze sobą bardzo dużo wspólnego. Zdradził mi sekret tego, jak wytrwać w postanowieniach.

 

 

A historia tego pana jest niezwykła z tego powodu, że jego alkoholizm zaczął się, gdy pracował w gorzelni jako gorzelnik. Jak opowiada z cierpkim uśmiechem na ustach, jakieś 90 % alkoholu, który wypił, sam sobie wyprodukował.

 

 

Kiedy jednak jego życie zaczęło się poważnie sypać, zgłosił się na leczenie. Wytrzeźwiał i ... wrócił do pracy w gorzelni. Wbrew zdrowemu rozsądkowi i wbrew zaleceniom terapeutów. A jednak wytrwał w trzeźwości i pomaga innym trzeźwiejącym już od 30 lat. Wiec kiedy podzielił się ze mną jednym z swoich sposobów na utrzymywanie abstynencji, to w pełni mogłam mu zaufać. Powiedział mi bowiem tak:

 

 

"Alkoholik nie może robić wielkich planów na przyszłość, wyznaczać celów długoterminowych i obiecywać sobie trzeźwości do końca życia. Najlepsze, co może zrobić, to myśleć tylko o dzisiejszym dniu. O tym, żeby DZIŚ się nie napić. Tylko dziś się liczy. Wytrwać w trzeźwości do końca dnia. I wtedy nie ważne, czy jest to zwykły dzień, gdy po pracy wracasz do domu, czy to jest sobota, a Ty idziesz na wesele, gdzie wódka będzie się lała strumieniami. Po prostu wytrwaj w trzeźwości ten dzień. I mów sobie tak każdego dnia od nowa. Dzień za dniem". 

 

 

Podzieliłam się tym pomysłem z klientkami w czasie coachingu diety i z dziewczynami w mojej grupie wsparcia. I wiem od nich, że takie podejście się sprawdza. Ja sama zastosowałam, kiedy w czasie karmienia piersią, musiałam zrezygnować z wszelkiego nabiału czy czekolady.

 

 

Na całe życie??

 

Sam/a sprawdź, co czujesz, gdy pomyślisz, że już do końca życia nie tkniesz słodyczy (lub choćby przez roku, lub 3 miesiące), a co czujesz, gdy pomyślisz, że dziś do końca dnia nie jesz słodyczy. Która myśl jest łatwiejsza do udźwignięcia?

 

 

O nie!

 

Ta druga jest też bardziej pomocna w sytuacji, gdy jednak złamiesz swoje postanowienie. Wtedy po prostu wybacz sobie, a rano przewróć kartkę w kalendarzu i zapisz "dziś nie jem słodyczy".

 

 

Wyjątki

 

Poza tym, zawsze możesz zdecydować "Dziś zjem coś słodkiego" (bo np. idziesz na urodziny i będzie tam pyszny tort), zjeść tę słodkość i nadal myśleć dobrze o sobie, a następnego dnia powtórzyć sobie "DZIŚ NIE JEM SŁODYCZY".

 

P.s. Zasady dotyczy nie tylko alkoholu i słodyczy 🙂


Kliknij w zdjęcie i sprawdź, czy zajadasz emocje i stres:


Zapraszam też do mojej grupy na Facebooku:

Jak odzyskać poczucie kontroli nad apetytem i spokój w temacie jedzenia?

 

oraz na stronę programu online dla kobiet (kliknij w zdjęcie)

 

Na Facebooku znajdziesz mnie tutaj. Zapraszam do polubienia.

Beata

Follow Beata Nowicka - Misiewicz:

Jestem akredytowanym coachem, psychologiem, socjologiem, trenerem umiejętności psychospołecznych, nauczycielem psychologii. Od lat zajmuję się pomocą psychologiczną, terapią, szkoleniami i coachingiem. W swojej pracy zetknęłam się z setkami ludzi i problemów. W ośrodku leczenia uzależnień, poradni zdrowia psychicznego, warsztatach terapii zajęciowej, szkołach. I wciąż wierzę, że w ludziach drzemie niesamowity potencjał. Że oni sami znają odpowiedzi na swoje pytania i potrafią znaleźć rozwiązania dla swoich problemów. A mnie niesamowicie cieszy towarzyszenie moim klientom w tych poszukiwaniach i osiąganiu zamierzonych celów. Prywatnie żona i mama trzech maluchów. Miłośniczka podróży, fotografii, książek, muzyki - poznawania, doświadczania, odkrywania. Kontakt Tel. 511 745 424

Bezpłatny PDF w prezencie.

 

Wyrażam zgodzę na przetwarzanie moich danych osobowych i otrzymywanie informacji handlowych (newsletter).

autoresponder system powered by FreshMail
 

Subscribe to our newsletter

Get updates direct to your inbox.

autoresponder system powered by FreshMail