with 2 komentarze
Jak wytrwać w postanowieniach

Jakiś czas temu rozmawiałam z niepijącym alkoholikiem. Ta kilkugodzinna rozmowa okazała się inspirująca również w temacie stosowania diety. Nic dziwnego - uzależnienie od alkoholu oraz uzależnienie od jedzenia maja ze sobą bardzo dużo wspólnego. Zdradził mi sekret tego, jak wytrwać w postanowieniach.

 

A historia tego pana jest niezwykła z tego powodu, że jego alkoholizm zaczął się, gdy pracował w gorzelni jako gorzelnik. Jak opowiada z cierpkim uśmiechem na ustach, jakieś 90 % alkoholu, który wypił, sam sobie wyprodukował.

 

Kiedy jednak jego życie zaczęło się poważnie sypać, zgłosił się na leczenie. Wytrzeźwiał i ... wrócił do pracy w gorzelni. Wbrew zdrowemu rozsądkowi i wbrew zaleceniom terapeutów. A jednak wytrwał w trzeźwości i pomaga innym trzeźwiejącym już od 30 lat. Wiec kiedy podzielił się ze mną jednym z swoich sposobów na utrzymywanie abstynencji, to w pełni mogłam mu zaufać. Powiedział mi bowiem tak:

 

"Alkoholik nie może robić wielkich planów na przyszłość, wyznaczać celów długoterminowych i obiecywać sobie trzeźwości do końca życia. Najlepsze, co może zrobić, to myśleć tylko o dzisiejszym dniu. O tym, żeby DZIŚ się nie napić. Tylko dziś się liczy. Wytrwać w trzeźwości do końca dnia. I wtedy nie ważne, czy jest to zwykły dzień, gdy po pracy wracasz do domu, czy to jest sobota, a Ty idziesz na wesele, gdzie wódka będzie się lała strumieniami. Po prostu wytrwaj w trzeźwości ten dzień. I mów sobie tak każdego dnia od nowa. Dzień za dniem". 

 

Podzieliłam się tym pomysłem z klientkami w czasie coachingu diety i z dziewczynami w mojej grupie wsparcia. I wiem od nich, że takie podejście się sprawdza. Ja sama zastosowałam, kiedy w czasie karmienia piersią, musiałam zrezygnować z wszelkiego nabiału czy czekolady.

 

Na całe życie??

Sam/a sprawdź, co czujesz, gdy pomyślisz, że już do końca życia nie tkniesz słodyczy (lub choćby przez roku, lub 3 miesiące), a co czujesz, gdy pomyślisz, że dziś do końca dnia nie jesz słodyczy. Która myśl jest łatwiejsza do udźwignięcia?

 

O nie!

Ta druga jest też bardziej pomocna w sytuacji, gdy jednak złamiesz swoje postanowienie. Wtedy po prostu wybacz sobie, a rano przewróć kartkę w kalendarzu i zapisz "dziś nie jem słodyczy".

 

Wyjątki

Poza tym, zawsze możesz zdecydować "Dziś zjem coś słodkiego" (bo np. idziesz na urodziny i będzie tam pyszny tort), zjeść tę słodkość i nadal myśleć dobrze o sobie, a następnego dnia powtórzyć sobie "DZIŚ NIE JEM SŁODYCZY".

 

P.s. Zasady dotyczy nie tylko alkoholu i słodyczy 🙂

 


P.S. Jeśli tekst Ci się spodobał, to proszę zostaw po sobie ślad - polub, skomentuj, udostępnij.

Jeśli się nie zgadzasz - napisz. Chętnie podyskutuję.

 

Zapraszam też do mojej Coachingowej Grupy Wsparcia - ODCHUDZANIE BEZ JOJO na FB

 

oraz na stronę programu online dla kobiet 

EMOCJI SIĘ NIE JE

 

Na Facebooku znajdziesz mnie tutaj. Zapraszam do polubienia.

Beata

Follow Beata Nowicka - Misiewicz:

Jestem akredytowanym coachem, psychologiem, socjologiem, trenerem umiejętności psychospołecznych, nauczycielem psychologii. Od lat zajmuję się pomocą psychologiczną, terapią, szkoleniami i coachingiem. W swojej pracy zetknęłam się z setkami ludzi i problemów. W ośrodku leczenia uzależnień, poradni zdrowia psychicznego, warsztatach terapii zajęciowej, szkołach. I wciąż wierzę, że w ludziach drzemie niesamowity potencjał. Że oni sami znają odpowiedzi na swoje pytania i potrafią znaleźć rozwiązania dla swoich problemów. A mnie niesamowicie cieszy towarzyszenie moim klientom w tych poszukiwaniach i osiąganiu zamierzonych celów. Prywatnie żona i mama trzech maluchów. Miłośniczka podróży, fotografii, książek, muzyki - poznawania, doświadczania, odkrywania. Kontakt Tel. 511 745 424

Subscribe to our newsletter

Dlaczego tyjemy na wakacjach - 7 powodów

autoresponder system powered by FreshMail
 

Nawyki, które tuczą. Nawyki, które odchudzają.

   

autoresponder system powered by FreshMail
 

Zapisz się na newsletter.

   

autoresponder system powered by FreshMail
 

Nawyki, które tuczą. Nawyki, które odchudzają.

   

autoresponder system powered by FreshMail
 

30 strategii jak jeść, żeby się nie objeść.

Na co dzień i od święta.  

autoresponder system powered by FreshMail