with 2 komentarze
afirmacje fitness

Moje spojrzenie na afirmacje.

 

Przychodzi nieśmiała kobieta do lekarza i pyta: Panie doktorze, co ma zrobić, żeby być atrakcyjna i seksowna dla mężczyzn. A lekarz na to: Proszę myśleć o seksie.

 

Usłyszałam kiedyś taką historię i bardzo mnie ona zaintrygowała. Postanowiłam sprawdzić o co chodzi, więc sama zastosowałam się do wskazówek lekarza i muszę przyznać, że coś w tym jest. Dlaczego? Sprawdź na własnej skórze - zacznij myśleć o seksie i zobacz, co się zmienia.

 

Jest takie ćwiczenie warsztatowe, które bardzo lubię i robię na treningu asertywności czy budowania własnej wartości. Proszę uczestników, żeby poruszali się po sali jak osoby niepewne siebie, zakompleksione, a następnie jak osoby świadome swojej wartości, pewne siebie. Oczywiście nikt nigdy nie ma problemu, żeby wczuć się w obie role.  Jaki z tego wniosek?

 

Myśl kreuje rzeczywistość! To, co myślisz ma znaczenie. Myślisz, że nie jesteś wartościową osobą, więc na taką wyglądasz. A kiedy garbisz się i spuszczasz wzrok, to źle się ze sobą czujesz i się kulisz - takie błędne koło. A kiedy znasz swoją wartość, to idziesz wyprostowany/a, z wysoko podniesioną głową i pewnym krokiem, a to poprawia Twoje samopoczucie - i w ten sposób też tworzy się koło, ale pozytywne. Dlatego, cytując za Stanisławem Lemem:

 

 " Bądź dobrej myśli, bo po co być złej"

 

myśl pozytywnie

 

I tu dla mnie jest miejsce na afirmacje.

 

Afirmacje, to myśli, które często powtarzasz. Mogą być pozytywne lub negatywne.

 

Myśl coś pozytywnego o sobie i świecie, a ta myśl będzie przejawiać się w Twoim wyglądzie, zachowaniu, postawie. Kiedy pod wpływem takiej myśli nabierzesz odwagi i zrobisz coś, czego do tej pory zwyczajnie w świecie się bałeś/aś, to Twoje poczucie własnej wartości skacze o punkcik w górę. Czujesz się coraz pewniej i robisz kolejne kroki, przekraczasz kolejne granice i wychodzisz ze swojej strefy komfortu. I tak krok za krokiem buduje się Twoje poczucie własnej wartości oparte o Twoje prawdziwe decyzje i sukcesy, ale punktem wyjścia i wsparciem jest pozytywna myśl, afirmacja.

 
Są tacy, którym pozytywne myślenie o sobie i otaczającym świecie przychodzi naturalnie, może nauczyli się tego w domu rodzinnym, a może później. Ważne, że można się tego nauczyć. Można wyrobić w sobie ten nawyk.

Pięknie oddają to słowa Kamili Rowińskiej:

 

"Twój umysł jest jak ogród, a Ty jesteś jego ogrodnikiem (...) Jeśli chcesz mieć w nim piękne myśli, musisz je zasiać i pielęgnować. Możesz pozwolić, aby w Twoim umyśle pojawiły się myśli przypadkowe, jednak wtedy z reguły Twój umysł będzie pełen chwastów."

 

Zadbaj o to, jakie myśli będą pojawiać się w Twojej świadomości. Stwórz swoje afirmacje i wracaj do nich kilkakrotnie w ciągu dnia, w zobaczysz, co zacznie się dziać.

 

Jak budować afirmację?

Powinna być pozytywna (bez słowa "nie", ma mówić o tym czego chcesz, zamiast czego nie chcesz) i w trybie dokonanym. Może przyjąć jedną z trzech form:

  • Ja, Beata, prowadzę zdrowy styl życia. 
  • Ty, Beato, prowadzisz zdrowy styl życia.
  • Beata to kobieta, która prowadzi zdrowy styl życia.

 

Najlepiej powtarzać je sobie, stojąc przed lustrem. A do tego, można je umieścić na tapecie w telefonie lub laptopie. Można też wykorzystać metodę kamyczka, o którym piszę tutaj. 

Przykładowe afirmacje

(więcej w książce "Pokochaj swoje życie. Nauka skutecznych afirmacji z Louise Hay.")

Afirmacje wspierające zdrowy styl życia:

 

Ja, Beata dbam o swoje zdrowie.

Ja, Beata codziennie ćwiczę i mam z tego przyjemność.

Ja , Beata jem to, co mi służy i smakuje.

Ja, Beata otaczam się przyjaznymi i pozytywnymi ludźmi.

Ja, Beata robię to, co jest dla mnie ważne i sprawia mi radość.

Afirmacje wspierające poczucie własnej wartości:

 

Ty, Piotrze zasługujesz na szacunek.

Piotr, to facet, który zasługuje na miłość.

Ty, Piotrze jesteś całkowicie w porządku.

Piotr, to facet, który wie czego, chce i po to sięga.

Ty, Piotrze masz potencjał i z niego korzystasz.

Piotr, to facet, któremu sprzyja świat i który realizuje swoje plany.

 

Pamiętaj, że afirmacje to tylko początek - bodziec, który ma dać Ci odwagę i energię do działania. Bo bez działanie nie ma sukcesu!

Więc jaką myśl Ty wybierasz?

I kiedy zaczynasz?


 

 

P.S. Jeśli tekst Ci się spodobał, to proszę zostaw po sobie ślad - polub, skomentuj, udostępnij.

Jeśli się nie zgadzasz - napisz. Chętnie podyskutuję.

 

Zapraszam też do mojej Coachingowej Grupy Wsparcia - ODCHUDZANIE BEZ JOJO na FB

oraz na stronę programu online dla kobiet EMOCJI SIĘ NIE JE.

 

Na Facebooku znajdziesz mnie tutaj. Zapraszam do polubienia.

Beata

Follow Beata Nowicka - Misiewicz:

Jestem akredytowanym coachem, psychologiem, socjologiem, trenerem umiejętności psychospołecznych, nauczycielem psychologii. Od lat zajmuję się pomocą psychologiczną, terapią, szkoleniami i coachingiem. W swojej pracy zetknęłam się z setkami ludzi i problemów. W ośrodku leczenia uzależnień, poradni zdrowia psychicznego, warsztatach terapii zajęciowej, szkołach. I wciąż wierzę, że w ludziach drzemie niesamowity potencjał. Że oni sami znają odpowiedzi na swoje pytania i potrafią znaleźć rozwiązania dla swoich problemów. A mnie niesamowicie cieszy towarzyszenie moim klientom w tych poszukiwaniach i osiąganiu zamierzonych celów. Prywatnie żona i mama trzech maluchów. Miłośniczka podróży, fotografii, książek, muzyki - poznawania, doświadczania, odkrywania. Kontakt Tel. 511 745 424

Bezpłatny PDF w prezencie.

 

Wyrażam zgodzę na przetwarzanie moich danych osobowych i otrzymywanie informacji handlowych (newsletter).

autoresponder system powered by FreshMail
 

Subscribe to our newsletter

Get updates direct to your inbox.

autoresponder system powered by FreshMail