with Brak komentarzy

Kiedy idziemy do lekarza, to zanim przepisze nam leczenie, musi nas zbadać. Musi poznać przyczynę, aby dobrze dobrać leki.

Podobnie z objadaniem się - jeśli chcemy dowiedzieć się, jak przestać się objadać, to musimy wiedzieć, dlaczego to robimy.

 

 

Dlatego ja w swoim nagraniu sięgam do właśnie do korzeni, czyli przybliżam różnorodne przyczyny, które mogą stać za tym, że jemy za dużo.

Zapraszam Cię do obejrzenia nagrania, ale możesz je również posłuchać (a nawet sobie pobrać) a do tego przeczytać krótkie streszczenie poniżej.


 

Jak przestać się objadać – 13 przyczyn objadania się i sposoby na ich pokonanie.

 

 • Zaburzenia zdrowotne, np. hormonalne czy metaboliczne

 

Zacznij od strony fizjologicznej, czyli sprawdź swoje zdrowie – odwiedź specjalistę, np. endokrynologa i zrób sobie badania. Dopiero po wyeliminowaniu przyczyn fizjologicznych możesz szukać przyczyn związanych z szeroko rozumianą psychiką (o tym w kolejnych punktach).

 

 • Skutki uboczne leków, które przyjmujemy

 

Przeczytaj dokładnie ulotki lekarstw, które przyjmujesz. Jeśli w skutkach ubocznych jest wzrost apetytu czy tendencja do tycia, zgłoś się do lekarza i z nim o tym porozmawiaj. Może uda się zmienić leczenie.

 

 • Kobiecy cykl miesięczny

 

Poobserwuj siebie w czasie cyklu – kiedy Twój apetyt jest większy, kiedy mniejszy. I co dzieje się z Twoimi emocjami. Zaakceptuj wahania i się do nich przygotuj, np. poprzez odpowiednie zakupy jedzeniowe.

 

 • Nieregularne jedzenie, szczególnie brak śniadań

 

Postaraj się jeść śniadania – znajdź na nie swój sposób, niech będą dla Ciebie przyjemne. Staraj się jeść więcej w pierwszej połowie dnia, dzięki czemu Twój apetyt wieczorem będzie mniejszy, a to pomoże Ci zjeść kolację 2-3 godziny przed snem i pójść spać. A rano znów będziesz głodna.

 

 • Celowe głodzenie się, np. w celu szybkiego schudnięcia

 

Nie warto dopuszczać do wilczego głodu. Staraj się mieć przy sobie drobną przekąskę, jeśli musisz poczekać na kolejny większy posiłek. Celowe głodzenie się skutkuje wcześniej czy później rzuceniem się na jedzenie.

 

 • Przekraczanie progu sytości

 

Jedz uważnie, spokojnie aby nie przekraczać progu sytości. Po przekroczeniu tego progu nie istnieją granicę w jedzeniu! Staraj się „nie dopychać” i nie brać kolejnych dokładek. Rób przerwy między posiłkami, pomoże Ci w tym np. umycie zębów.

 

 • Rozładowany akumulator

 

Silna wola działa jak akumulator – zużywa się w ciągu dnia w wielu sytuacjach. Jeśli o nią nie dbamy, to brakuje jej już popołudniu i wieczorem, a wtedy łatwo złamać swoje postanowienia dietetyczne. Dlatego dbaj o siebie w ciągu dnia, rób przerwy, pozwól mózgowi odpocząć. Wysypiaj się.

 

 • Jedzenie produktów wysoko przetworzonych, w tym produktów mącznych i zawierających cukier

 

Produkty przetworzone, mąki i cukier powodują wyrzut insuliny, a ta blokuje wydzielanie leptyny. A brak leptyny, to sygnał: ” jesteś głodna, jedz dalej, oszczędzaj energię”.

Dlatego to naprawdę bardzo ważne, żebyś jadła jak najmniej przetworzonego jedzenie – owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste, produkty z jak najkrótszym składem.

 

 • Za dużo mąk i cukru w diecie

 

Mąki i cukier działają silnie uzależniająco na mózg. Dla niektórych osób, tych szczególnie uzależnionych od produktów bogatych w mąki i cukier może się okazać, że tylko całkowite wyeliminowanie ich z diety pozwoli na uwolnienie się od objadania się.

 

 • Jedzenie jako odstresowywacz

 

Jedzenie może pomagać w rozładowaniu napięć, np. podczas chrupania. Aby się od tego uwolnić, potrzeba nauczyć się konstruktywnych metod radzenia sobie ze stresem, czyli bez stosowania żadnych używek. Inne rozwiązanie, to wprowadzenie takich zmian w swoim życiu, że zmniejszyć poziom stresu.

 • Jedzenie jako największa nagroda i przyjemność

 

Jeśli jedzenie jest głównym sposobem na nagradzanie się, zaopiekowanie się sobą i sprawianie sobie przyjemność, to łatwo stracić nad nim kontrolę. Zadbaj o siebie bez pomocy jedzenia. Bądź dla siebie dobra i wyrozumiała. Dbaj o swoje przyjemności. Niech jedzenie będzie tylko jedną z wielu przyjemności w Twoim życiu.

 

 • Jedzenie jako wypełniacz pustki

 

Jeśli czujesz wewnętrzną pustkę i potrzebę, żeby wypełniać ją jedzeniem, to to się nigdy nie uda – będziesz jeść ciągle i ciągle. Dlatego odpowiedz sobie na pytanie, czego tak naprawdę potrzebujesz? Jak możesz wypełnić swoją pustkę bez pomocy jedzenia? Co nada sens Twojemu życiu?

 

 • Jedzenie jako regulator emocji

 

Jeśli czujesz, że jedzenie związane jest z Twoimi emocjami, to musisz je od siebie oddzielić. Nie używaj jedzenia do poprawiania swojego samopoczucia. Nie odcinaj się jedzeniem od tego, co trudne w Twoim życiu. Podejdź do tego problemu od strony psychologicznej. Naucz się, jak inaczej możesz sobie radzić ze swoimi nieprzyjemnymi emocjami. Popracuj nad swoim stosunkiem do samej siebie i nad relacjami z innymi ludźmi.


 

Co teraz?

 

Jeśli trzymanie się zasad i wyzwań, które sama dla siebie wybierasz, bo wiesz, że dobrze Ci służą, przychodzi Ci z trudem, to możesz sprawdzić, czy przypadkiem nie zajadasz emocje i stres.

Pomoże Ci w tym poniższy PDF - do bezpłatnego pobrania.

CZY ZAJADAM EMOCJE I STRES - PDF

A kiedy upewnisz się, że zajadasz emocje czy stres - zapraszam Cię do zapisu na listę zainteresowanych na kolejną edycję programu online EMOCJI SIĘ NIE JE

 

P.S. Jeśli tekst Ci się spodobał, to proszę zostaw po sobie ślad - polub, skomentuj, udostępnij.

 

 

Zapraszam też do mojej  facebookowej grupy wsparcia Jak odzyskać poczucie kontroli nad apetytem i spokój w temacie jedzenia 

 

Follow Beata Nowicka - Misiewicz:

Jestem akredytowanym coachem, psychologiem, socjologiem, trenerem umiejętności psychospołecznych, nauczycielem psychologii. Od lat zajmuję się pomocą psychologiczną, terapią, szkoleniami i coachingiem. W swojej pracy zetknęłam się z setkami ludzi i problemów. W ośrodku leczenia uzależnień, poradni zdrowia psychicznego, warsztatach terapii zajęciowej, szkołach. I wciąż wierzę, że w ludziach drzemie niesamowity potencjał. Że oni sami znają odpowiedzi na swoje pytania i potrafią znaleźć rozwiązania dla swoich problemów. A mnie niesamowicie cieszy towarzyszenie moim klientom w tych poszukiwaniach i osiąganiu zamierzonych celów. Prywatnie żona i mama trzech maluchów. Miłośniczka podróży, fotografii, książek, muzyki - poznawania, doświadczania, odkrywania. Kontakt Tel. 511 745 424

Bezpłatny PDF w prezencie.

 

Wyrażam zgodzę na przetwarzanie moich danych osobowych i otrzymywanie informacji handlowych (newsletter).

autoresponder system powered by FreshMail