Jak szybko zwiększyć kontrolę nad jedzeniem? Jest taka jedna metoda. Mocno kontrowersyjna. Dlaczego? Przeczytaj.
Kilka lat temu spotkałam się ze znajomym coachem i on opowiedział mi taką historię:
Byłem kiedyś na szkoleniu. W czasie przerwy mój kolega, który miał słabość do jedzenia i był mocno otyły, poprosił trenera o radę, jak się skutecznie odchudzić. Facet powiedział tylko jedną rzecz: "Każdy posiłek, który nałożysz na talerz, zjadaj tylko w połowie, a drugą połowę wyrzucaj do muszli klozetowej". Kiedy spotkaliśmy się po kilku miesiącach, kolega był zdecydowanie szczuplejszy, bo postanowił posłuchać tej jednej rady. I teraz, Beata, wytłumacz mi jako psycholog, na jakiej zasadzie to działa?
Wiec ja się trochę nad tym pozastanawiałam i jedyne, co przyszło mi do głowy, to teoria dysonansu poznawczego, która jest genialna i która tłumaczy wiele nieracjonalnych, zaskakujący ludzkich zachowań oraz jest wykorzystywana do wywierania wpływu i manipulowania ludźmi. Ale to temat na inną opowieść.
Ktoś mógłby zapytać - ale po co mieszać tu psychologię? Zjadasz połowę, to chudniesz. A ja na to, że przecież można siebie oszukiwać i nakładać więcej. Wiec nie chodzi tu o kalorie czy ilość jedzenia, tylko o to, co zmienia się w Twojej głowie, gdy bez racjonalnego powodu wyrzucasz jedzenie.
I już, to cala metoda. Wyrzucać jedzenie. Kontrowersyjna prawda? Czy Ty tez pomyślałeś oburzony: "Ale jak to? Przecież jedzenia się nie wyrzuca! To grzech! Marnotrawstwo! Ja tak nie mogę!"
I tak, zgadzam się z Tobą. Ale tylko częściowo.
"Jedzenia się nie wyrzuca" jest przekonaniem, które mamy wyniesione najczęściej z domu. Można podejrzewać, że powstało przynajmniej w okresie PRLu, czy wojny, a może jest w Twojej rodzinie od dawna. Kiedy się tworzyło, to była ważna i potrzebna myśl. Ale dziś? Uważam, że są lepsze rozwiązania.
Bo jeśli myślisz, że jedzenia się nie wyrzuca, to co robisz z jogurtem, któremu dziś kończy się data ważności? Zjadasz. Z połową kotleta zostawionego przez dziecko? Zjadasz. Z ostatnim kawałkiem trochę przyschniętego ciasta? Zjadasz. Z tanią czekoladą, którą ktoś Ci podarował w dowód wdzięczności? Zjadasz. Z makaronem, którego za dużo ugotowałeś do rosołu? Zjadasz. Z opróżnionym do połowy słoiczkiem buraczków od mamy, które trochę za długo już stoją, ale jeszcze smakują dobrze? Zjadasz. Wiec ja Cię pytam:
Czy jesteś śmietnikiem?
Czy może szanujesz swoje ciało i traktujesz je z godnością i troską?
Zmień przekonanie "jedzenia się nie wyrzuca" na inne, bardziej pasujące do dzisiejszego świata i pomagające Ci dbać o swoje ciało.
Może spodoba Ci się takie:
"Jest jedzenie, którego się nie wyrzuca i jest takie, które nadaje się do śmietnika",
"Jedzenia się nie marnuje",
"Nie wyrzucam jedzenia, które jest smaczne i/lub zdrowe".
"Nie jestem śmietnikiem, nie muszę zjadać po innych".
"Nie muszę już teraz zjeść tego, co zostaje".
Poszukaj najlepszej wersji dla siebie.
Poza tym, że mamy swoje sposoby na niemarnowanie jedzenia (zamrażanie, specjalne potrawy z resztek, np pizza, suszenie pieczywa dla królików znajomych, kompostownik itp), to sama siebie pytam:
Czy to jedzenie, które zostało jest smaczne i/lub zdrowe?
Jeśli tak, zjadam (np. Z przyjemnością zjem po dziecku kuskus z warzywami, bo uwielbiam). Ale jeśli nie jest ani zdrowe ani pyszne, to wyrzucam!
Wiesz, ja też nie cierpię wyrzucać jedzenia i staram się tego unikać, ale z drugiej strony nie pozwalam sobie na to, żeby ze swojego ciała robić śmietnik na odpadki.
Jeśli już mam wybrać, co zrobić z takim jedzeniem, to wolę wyrzuć je na kompost, niż wrzucić w siebie.
I ten moment wyrzucenia daje mi poczucie, że to ja mam kontrolę nad jedzeniem, a nie ono nade mną!
Chcesz i potrafisz, to zrób to jak ten facet. Ja osobiście tego nie rekomenduje tego, bo nie wiem, jakie ma to naukowe podłoże. I nie lubię bezmyślnego wyrzucania jedzenia.
Chcesz spróbować, ale coś Ci się w środku kłóci? - mam propozycję, taki eksperyment. Przez 2 tygodnie, niezależnie od tego, ile jedzenia sobie nałożysz i niezależnie jakie będzie pyszne, zostaw i wyrzuć do kosza czy muszli klozetowej (a może psu <tak pies to też nie śmietnik, ale może akurat jesz jego przysmak 🙂 > lub na kompost) 2 ostatnie kęsy. Nie zjedz do końca kromki chleba, czy batonika. Sprawdź, co zacznie się dziać. (Spokojnie, to tylko eksperyment, żadne biedne dziecko nie umrze od tego z głodu).
Pamiętaj - To tylko jedzenie. Możesz je poświęcić w imię własnego zdrowia i dobrego samopoczucia. Poczuj, że masz nad nim kontrolę. To Ty rządzisz i decydujesz!
P.S. Jest jeszcze prewencja - sposoby na to, jak do takich sytuacji nie doprowadzać, czyli jak robić zakupy i przygotowywać jedzenie, żeby nie zostawało oraz jak nie marnować jedzenia, które nie zostało zjedzone. To jednak historia na zupełnie inny wpis.
P.S. Jeśli tekst Ci się spodobał, to proszę zostaw po sobie ślad - polub, skomentuj, udostępnij
Kliknij w zdjęcie i sprawdź, czy zajadasz emocje i stres:
Zapraszam też do mojej grupy na Facebooku:
Jak odzyskać poczucie kontroli nad apetytem i spokój w temacie jedzenia?
oraz na stronę programu online dla kobiet (kliknij w zdjęcie)
Na Facebooku znajdziesz mnie tutaj. Zapraszam do polubienia.
Beata