with 2 komentarze
Jak sobie radzić z zachciankami przedmiesiączkowymi

Znowu to samo - zbliżają się TE dni, a apetyt rośnie. Nie potrafisz oprzeć się czekoladzie, a potem jesteś na siebie zła. Brzmi znajomo, prawda? Pewnie jak większość kobiet przychodzą do Ciebie, większe lub mniejsze zachcianki przedmiesiączkowe. Raz w miesiącu, regularnie jak w zegarku. Problem szczególnie uciążliwy, jeśli zdecydowałaś się na dietę ze względów zdrowotnych, czy po prostu wprowadziłaś zdrowy styl odżywiania. A zachcianki przecież nie dotyczą jabłka, czy jogurtu greckiego, ale węglowodanów, często pod postacią słodyczy.

Jak można je wytłumaczyć? Jest kilka teorii:

 

Skąd biorą się zachciankami przed TYMI dniami?

 

Obniżony poziom serotoniny.

Tuż przed menstruacją lub w jej trakcie obniża się poziom serotoniny (potocznie nazywana "hormonem szczęścia"), a węglowodany (pieczywo, makaron, chipsy czy słodycze) go podnoszą.

 

Spalamy więcej kalorii.

Przed okresem metabolizm przyspiesza. Więc jeśli zjesz w tym czasie więcej, to i tak zostanie to spalone. Inne wytłumaczenie mówi o tym, że natura robi zapasy na wypadek ciąży, a po miesiączce następuje wyrównanie.

 

Bardziej intensywnie odczuwamy zapach jedzenia.

Przed okresem nasze wydzieliny, w tym z nosa, stają się rzadsze, co powoduje, że mamy bardziej wrażliwy zmysł węchu. 

 

Potrzeby a hormony

Zmiany hormonalne przed okresem powodują, że jesteś wtedy bardziej wrażliwa emocjonalnie. Szczególnie da się to odczuć, jeśli przez cały miesiąc zaniedbujesz siebie i swoje potrzeby, bierzesz na siebie za dużo obowiązków oraz dbasz o innych kosztem siebie. Więc kiedy zbliżają się te dni, po prostu masz dość i przeżywasz więcej przykrych emocji, a to zwiększa apetyt.

 

Jak sobie radzić z zachciankami przedmiesiączkowymi

 

Jak radzić sobie z zachciankami przedmiesiączkowymi?

 

Fizjologia to fizjologia

Przed okresem Twoja silna wola się łamie, bo tego potrzebuje organizm. Nie bądź zła na siebie. Nie przeciwstawiaj się za wszelką cenę. To natura tak to sobie wymyśliła. 

 

Przygotuj się

Wiesz, że te dni na pewno przyjdą, więc przygotuj swoją lodówkę i szafki. Niech nie czyhają w nich na Ciebie słodycze czy białe pieczywo, ale zdrowsze przekąski. O tym, jak zmniejszyć apetyt na słodycze, przeczytasz tutaj.

 

Relaks

Na pewno nie zaszkodzi, jeśli w tym czasie zadbasz o sen i wypoczynek, a może jeszcze oddasz się technikom relaksacyjnym (lub odwrotnie - aktywności fizycznej). Odciągniesz swoje myśli od jedzenia, a i otocznie zyska 😉 (no wiesz, ZNPM).

 

 Ty też jesteś ważna

Dbaj o siebie i swoje potrzeby cały miesiąc. Pielęgnuj asertywność - swoje prawa i potrzeby. Żyj w zgodzie ze sobą. Emocje wyrażaj na bieżąco.

 


 P.S. Teks powstał spontanicznie. Sama nie jestem ekspertem w temacie, bo moje zachcianki w tych dniach są małe i się im poddaję (podążam za potrzebami organizmu). Ale zachęcam Cię - zostaw w komentarzu swoje sposoby na radzenie sobie z ZNPM i zachciankami.

 

P.S. Teks powstał w oparciu o książkę "Zachcianki pod kontrolą" Doreen Virtue

 


P.S. Jeśli tekst Ci się spodobał, to proszę zostaw po sobie ślad - polub, skomentuj, udostępnij.

Jeśli się nie zgadzasz - napisz. Chętnie podyskutuję.

 

Zapraszam też dofacebookowej grupy wsparcia

Jak odzyskać poczucie kontroli nad apetytem i spokój w temacie jedzenia? 

 

oraz na stronę programu online dla kobiet EMOCJI SIĘ NIE JE.

 

Na Facebooku znajdziesz mnie tutaj. Zapraszam do polubienia.

Beata

Follow Beata Nowicka - Misiewicz:

Jestem akredytowanym coachem, psychologiem, socjologiem, trenerem umiejętności psychospołecznych, nauczycielem psychologii. Od lat zajmuję się pomocą psychologiczną, terapią, szkoleniami i coachingiem. W swojej pracy zetknęłam się z setkami ludzi i problemów. W ośrodku leczenia uzależnień, poradni zdrowia psychicznego, warsztatach terapii zajęciowej, szkołach. I wciąż wierzę, że w ludziach drzemie niesamowity potencjał. Że oni sami znają odpowiedzi na swoje pytania i potrafią znaleźć rozwiązania dla swoich problemów. A mnie niesamowicie cieszy towarzyszenie moim klientom w tych poszukiwaniach i osiąganiu zamierzonych celów. Prywatnie żona i mama trzech maluchów. Miłośniczka podróży, fotografii, książek, muzyki - poznawania, doświadczania, odkrywania. Kontakt Tel. 511 745 424

Bezpłatny PDF w prezencie.

 

Wyrażam zgodzę na przetwarzanie moich danych osobowych i otrzymywanie informacji handlowych (newsletter).

autoresponder system powered by FreshMail
 

Subscribe to our newsletter

Get updates direct to your inbox.

autoresponder system powered by FreshMail