with 11 komentarzy

Jak zmniejszyć apetyt na słodycze? Bez niepotrzebnych wstępów, na początek kilka porad dietetycznych, które zaczerpnęłam z książki pt. „Diet coaching. Poradnik dla wiecznie odchudzających się” U. Mijakoskiej.

 

 

1. Pamiętaj, że wspaniałym i bezpiecznym źródłem słodkości jest dieta oparta na produktach roślinnych. Aby słodkość się wydobyła, należy każdy kęs przeżuwać 20-30 razy. Jeśli wyeliminujesz ze swojej diety słodycze, czy cukier, to wkrótce zauważysz, jak słodkie potrafią być owoce a nawet warzywa.

 

 

2. Pamiętaj, że tzw. naturalne słodziki, takie jak fruktoza i brązowy cukier, są tak samo rafinowane jak biały cukier, ich działanie jest podobne.

 

 

3. Zwróć uwagę, by w diecie nie było zbyt dużo słonych produktów, które wzmagają łaknienie słodkiego.

 

 

4. Produkty pochodzenia zwierzęcego, takie jak: mięso, ryby sery, jaja, mleko zawierają duże ilości białka i jeśli zjada się ich zbyt wiele, wzrasta zapotrzebowanie na węglowodany i odwrotnie – organizm dąży do równowagi metabolicznej.

 

 

5. Jeśli jesz mięso, zawsze dla równowagi zjadaj warzywa, owoce.

 

 

6. Jedz kiełki, które również dostarczają cukru, ponieważ proces kiełkowania zmienia skrobię w cukier.

 

 

7. Na deser jedz słodkie warzywa (buraki, karczochy, marchew, dynię, słodkie ziemniaki, pasternak), które łagodzą łaknienie cukru. Surowe marchewki są szczególnie przydatne w przypadku nasilonego łaknienia na słodycze.

 

 

8. Desery można słodzić owocami, naturalnymi sokami owocowymi, słodem jęczmiennym, syropem klonowym, melasą, niepodgrzewany miodem w niewielkiej ilości. Pamiętaj o umiarze.

 

 

9. Aby zmniejszyć łaknienie słodyczy, możesz zjeść coś ostrego, kwaśnego lub gorzkiego, np. seler naciowy, albo wypić małymi łyczkami kubek gorącej wody.

 

 

10. Ochota na słodycze może wynikać ze zbytniego zakwaszenia organizmu, które powstaje w wyniku stresu, braku ruchu, jedzenia w pośpiechu, jedzenia nadmiernej ilości mięsa i produktów rafinowanych. Wtedy możesz jeść surowe lub lekko ugotowane warzywa, napić się herbaty bancha (rodzaj zielonej herbaty) z cytryną, albo ćwiczyć lub głęboko oddychać itp - aż ochota na słodycze minie.

 

 

11. Po prostu umyj zęby, albo sięgnij po miętową gumę do żucia – kiedy poczujesz w ustach świeżość, zmniejszy się apetyt.

 

 

12. Twoją skuteczną, wypróbowaną metodą jest: ...............................

 

 

ZADANIE: Wybierz 2-3 metody z powyższych - takie, które najbardziej do Ciebie przemawiają i wydają się możliwe do zastosowania lub wiesz z doświadczenia, że się sprawdzają - według zasady, że jeśli coś działa, to trzeba to stosować częściej i więcej!
jak zmniejszyć apetyt na słodycze zdjęcie cukierki

Dlaczego warto wiedzieć, jak zmniejszyć apetyt na słodycze?

 

Ludzie, którzy jedzą mniej cukru, mają lepszy nastrój, większą stabilność emocjonalną, spokojny sen dający wypoczynek. Poprawia im się też pamięć i zdolność koncentracji. Takie osoby rzadziej się przeziębiają i mają mniejsze problemy z zębami. Ogólnie poprawia się ich zdrowie.

 

 

Produkty o wysokim indeksie glikemicznym, czyli takie, które łatwo przedostają się do krwiobiegu i zakłócają stężenie glukozy we krwi, są odpowiedzialne za tzw. „CIĄG DO JEDZENIA”.

 

Należy też do nich cukier, który powoduje gwałtowne wydzielenie insuliny, a ta z kolei gwałtowny spadek cukru we krwi, co sprawia, że czujemy się coraz gorzej. I wtedy, by poprawić sobie nastrój i lepiej się poczuć, zjadamy kolejne ciastka i tak w kółko.

 

Rozwiązaniem jest odstawienie wysoko przetworzonej żywności i słodyczy na rzecz DUŻEJ ilości warzyw, roślin strączkowych oraz węglowodanów nieprzetworzonych.

 

A co na to psycholog?

 

Dla psychologa ciało i psychika, to całość, której elementy wzajemnie na siebie wpływają (tak jak w punkcie 10 powyżej: zakwaszony organizm - a przyczyny tego stanu są psychologiczne - stres, złe nawyki, życie w pośpiechu). Dlatego psycholog zapyta:

 

A skąd się bierze ten zwiększony apetyt na słodycze?

 

Węglowodany to paliwo dla organizmu (w tym dla mózgu!!!) - im bardziej jesteś aktywny, zapracowany, tym więcej ich potrzebujesz.

 

Węglowodany mają właściwości pobudzające, więc Twój apetyt na nie wzrośnie, kiedy będziesz śpiący czy zmęczony.

 

Jesteś zapracowany, zabiegany - nie dbasz o wartościowość i regularność posiłków - łapiesz, co masz pod ręka (a słodycze są łatwo dostępne) lub doprowadzasz do zbyt dużego głodu, a ten z kolei powoduje chęć na słodycze

 

Węglowodany i niektóre substancje (np. znajdujące się w czekoladzie) działają na mózg jak narkotyki stymulując ośrodek przyjemności - poprawiają w ten sposób (chwilowo) humor, działają jak łagodny środek antydepresyjny.

 

Wiele osób mówi wprost o tym, że są uzależnione od słodyczy.

 

Co to oznacza?

 

To znaczy, że używają słodyczy, to zmiany swojego stanu emocjonalnego - przy pomocy słodyczy "odpędzają od siebie" nieprzyjemne emocje takie jak złość, smutek, niepokój, stres czy bezradność lub dostarczają sobie przyjemności, np jedzą w nagrodę czy na pocieszenie.

Używanie do tego słodyczy sprawia, że pojawia się wobec nich bezsilność!

 

Co wtedy zrobić? 

 

Jeśli jedzenie służy do regulowania emocji, to na nic zdadzą się obietnice, postanowienia czy diety - ostatecznie niepohamowany apetyt na słodycze zwycięży i dostarczy nam kolejnych powodów do niezadowolenia z siebie. I dodatkowych kilogramów.

 

Kluczowe jest, aby w takie sytuacji zająć się tematem nie od strony jedzenia, tylko EMOCJI.

 

Na pewno pomocny będzie też detoks od cukru, jednak bez psychologicznego podejścia do tematu, efekt nie będzie trwały.

 

Jeśli chcesz sprawdzić, czy zajadasz emocji i stres, to zapraszam Cię do artykułu:

 

"Zajadanie emocji i stresu - jak to rozpoznać i jak z tym skończyć?

 

 

Dlatego:

 

Jeśli nie chcesz rzucać się na słodycze,  psycholog radzi:

 

(szczególnie, gdy wskazówki od dietetyka zawodzą)

 

Jedz regularnie i wartościowo.

Nie kupuj słodyczy. Miej pod ręką zdrowsze zamienniki.

Dbaj o odpowiednią ilość snu i odpoczynek.

Staraj się minimalizować stres.

Poznaj i stosuj techniki relaksacyjne.

Dbaj o to, by mieć inne źródła przyjemności niż jedzenie - hobby, sport, spotkania towarzyskie...

 Dbaj o aktywność fizyczną na co dzień.

Nazywaj emocje, aby mieć nad nimi kontrolę.

Kochaj siebie.

A Ty, od czego zaczniesz?

 

 


P.S. Jeśli tekst Ci się spodobał, to proszę zostaw po sobie ślad - polub, skomentuj, udostępnij.

Jeśli się nie zgadzasz - napisz. Chętnie podyskutuję.

 

 

Zapraszam też do mojej facebookowej grupy wsparcia Jak odzyskać poczucie kontroli nad apetytem i spokój w temacie jedzenia? 

oraz na stronę programu online dla kobiet :

 

EMOCJI SIĘ NIE JE

 

Na Facebooku znajdziesz mnie tutaj. Zapraszam do polubienia.

Beata

jak zmniejszyć apetyt na słodycze zdjęcie babeczki
Podąrzaj Beata Nowicka - Misiewicz:

Jestem akredytowanym coachem, psychologiem, socjologiem, trenerem umiejętności psychospołecznych, nauczycielem psychologii. Od lat zajmuję się pomocą psychologiczną, terapią, szkoleniami i coachingiem. W swojej pracy zetknęłam się z setkami ludzi i problemów. W ośrodku leczenia uzależnień, poradni zdrowia psychicznego, warsztatach terapii zajęciowej, szkołach. I wciąż wierzę, że w ludziach drzemie niesamowity potencjał. Że oni sami znają odpowiedzi na swoje pytania i potrafią znaleźć rozwiązania dla swoich problemów. A mnie niesamowicie cieszy towarzyszenie moim klientom w tych poszukiwaniach i osiąganiu zamierzonych celów. Prywatnie żona i mama trzech maluchów. Miłośniczka podróży, fotografii, książek, muzyki - poznawania, doświadczania, odkrywania. Kontakt Tel. 511 745 424